“Setitik air boleh membelah batu bukan kerana derasnya tetapi dengan seringya ia menitik

Monday, 1 October 2012

VIDEO




Video ini dihasilkan berkaitan dengan Tema Perayaan berdasarkan sukatan pelajaran Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan. Video ini bertujuan sebagai Set Induksi untuk Rancangan Pengajaran Harian yang telah disediakan.

POWERPOINT




Sunday, 30 September 2012

Lembaran Kerja


RPH


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
Kelas : 6 Gemilang
Bilangan murid : 20 orang
Masa : 8.10 pagi – 9.10 pagi
Tarikh : 21 Ogos 2012
Tema : Kenali Budaya Malaysia
Topik : Perayaan
Subtopik : Perayaan Di Malaysia

Hasil Pembelajaran :
                       
Pada akhir aktiviti ini, murid-murid dapat:
1.    Berbangga dengan keunikan dan kepelbagaian budaya Malaysia

Isi Kandungan :
1.    Menerangkan tentang perayaan kaum di Malaysia
2.    Menyenaraikan nilai murni yang diamalkan semasa perayaan


Penerapan Nilai :
1.    Hormat-menghormati

Penyerapan ilmu :
1. Kemahiran Mendengar
2. Kemahiran Membaca
                                   
Kemahiran Bernilai Tambah :
Kemahiran belajar
Kemahiran berfikir
Kecerdasan pelbagai : verbal linguistik

Pembelajaran Koperatif Pendekatan Konstruktivisme : Round table

Pengetahuan Sedia Ada : Murid mempunyai pengalaman tentang perayaan di Malaysia

Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran (BSPP) :

BILANGAN
SUMBER
KUANTITI
1.
LCD
1
2.
Teks dialog
20
3.
Big book
1
4.
Kertas majung
6
5.
Lembaran kerja
20
6.
Two sheet paper
20
7.
Pen marker
6


Langkah/ Masa
Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran
Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Tayangan video perayaan

a.        Guru menayangkan video perayaan kepada murid
b.        Guru bersoal jawab dengan murid berkaitan video yang ditayangkan
c.        Guru mengaitkan video dengan tajuk pelajaran
Teknik : soal jawab

BSPP :
-       LCD
Langkah 1
(20 minit)
Soal jawab :
i.                     Ada berapa kaum utama di Malaysia?
ii.                    Perayaan apakah yang disambut oleh setiap kaum?
Teks : dialog perayaan

a.        Guru mengedarkan teks dialog.
b.        Guru kemudiannya meminta murid membacakan petikan yang diedarkan
c.        Guru bersoal jawab dengan murid berkaitan perayaan di Malaysia
Teknik : Oral aural

KBT : Verbal linguistik

BSPP : Teks Dialog
Langkah 2
(15 minit)
‘Big Book’

a.        Guru menunjukkan gambar-gambar perayaan yang terdapat dalam ‘Big Book’.
b.        Guru membahagikan murid kepada 6 kumpulan dan mengedarkan kertas majung.
c.        Setiap kumpulan diberikan tajuk bagi perayaan setiap kaum yang terdapat di Malaysia.
d.        Setiap kumpulan membuat peta minda berkenaan tajuk yang diberi.
e.        Wakil setiap kumpulan membentangkan hasil tugasan
f.         Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid (Lampiran)
Teknik : Perbincangan

KBT : Interpersonal

BSPP :
-‘Big Book’
- Kertas Majung
- Pen Marker
- Lembaran kerja
Langkah 3
(10 minit)
Kad Ucapan Perayaan

a.        Guru mengedarkan bahan-bahan untuk membuat kad ucapan
b.        Guru kemudiannya menerangkan cara-cara membuat kad ucapan
c.        Guru memberi masa kepada murid untuk membuat kad ucapan secara individu
d.        Guru meminta murid mempamerkan kad ucapan di hadapan kelas.
KBT : Interpersonal

BSPP : Kertas warna
Penutup
(10 Minit)
Merumus isi pelajaran.

Amalan nilai murni :
-       Hormat-menghormati
-       Kasih sayang

a.        Guru meminta murid untuk mengulang isi pelajaran tentang amalan nilai murni semasa perayaan
b.        Guru meminta seorang murid untuk merumuskan isi pelajaran.
c.        Guru mendengarkan lagu “Suasana Hari Raya” dan murid menyanyi bersama.


KBT : Kinestetik
BSPP :
-Video
-Speaker

Teks Dialog Perayaan Di Malaysia


Teks Dialog Perayaan Di Malaysia

Adam     :
Kawan-kawan, jemputlah ke rumah saya hujung minggu ini.

Gopal     :
Ada apa di rumah awak hujung minggu ni?

Adam     :
Keluarga saya mengadakan rumah terbuka sempenan hari raya. awak jangan lupa ye Siew Lin.

Siew Lin :
Baiklah Adam, Saya akan datang jika ada kelapangan nanti. Apa juadah yang awak sediakan nanti.

Adam     :
Pelbagai juadah yang dihidangkan. Antaranya ialah ketupat,  rendang. wajik, dodol, lemang, kuih muih dan sebagainya. Apakah juadah bagi perayaan Deepavali ?

Gopal     :
Wah, sedapnya! Saya pasti datang Adam. Kalau semasa perayaan Deepavali juadah yang disediakan ialah Laddu, capati, tose, kari, maruku dan sebagainya. Bagaimana pula dengan juadah Tahun baru Cina, Siew Lin.

Siew Lin :
Oh, semasa saya menyambut perayaan Tahun Baru Cina, makanan yany dihidangkan ialah Kuih Bakul, Yee Sang, limau mandarin dan sebagainya. bagi mereka yang tidak makan daging atau vegetarian, makanan yangdihidangkan ialah Lahan Zhai, Yong Tau Fu dan lain-lain lagi.

 Adam     :
Wah, pelbagai jenis makanan dihidangkan untuk setiap perayaan.

Gopal     :
Itulah keunikan perayaan-perayaan kaum di Malaysia.

Siew Lin :
Betul juga. Inilah yang menjadikan perayaan-perayaan di Malaysia lebih menarik dan meriah.

Big Book : Perayaan Di Malaysia

Bahan Bantu Mengajar


Bahan Bantu Mengajar yang telah dihasilkan adalah 'Big Book' bertajuk 'Perayaan di Malaysia'. Berdasarkan 'Big Book' yang telah dihasilkan ini, kami telah menekankan mengenai tiga perayaan utama di Malaysia iaitu Sambutan Hari Raya Aidilfitri yang dirayakan oleh kaum Melayu, Sambutan Tahun Baru Cina yang diraikan oleh kaum Cina dan juga Sambutan Deepavali yang diraikan oleh kaum India.

Tuesday, 25 September 2012

Pengenalan

Pengasas Blog Belajar Terbang Tinggi ^_^ :






1. Nur Syafiza binti Shafee
2. Naeiranie binti Yahaya
3. Nur Aniyah binti Mohamad
4. Norhayati binti Shahabudin
5. Farahaini Nadia binti Mat Saad